Hervorming investeringsaftrek goedgekeurd
In het Belgisch Staatsblad van 29 mei 2024 is de wet houdende diverse fiscale bepalingen gepubliceerd. De nieuwe wetgeving treedt in werking op 1 januari 2025 en wijzigt de investeringsaftrek ingrijpend. In onze nieuwsbrief van april werd de inhoud van het wetsontwerp reeds uitgebreid besproken. Lees het volledige artikel hier.
De belangrijkste wijziging is dat er gewerkt zal worden met statische, in de wet verankerde percentages, die berekend worden op de netto-aanschaffingswaarde van de investering. Daarnaast zal het percentage van de basisaftrek van 8% naar 10% verhoogd worden. Naast de basisaftrek, wordt bovendien een nieuw ‘thematisch spoor‘ geïntroduceerd, waarmee vennootschappen een investeringsaftrek kunnen toepassen van 30% of 40%, afhankelijk van hun grootte. Dit spoor is gericht op investeringen in efficiënt energieverbruik, hernieuwbare energie, koolstofemissievrij vervoer, milieuvriendelijke activa en ondersteunende digitale activa.
Tenslotte is er nog een ‘specifiek spoor‘, gericht op onderzoek en ontwikkeling van nieuwe producten en toekomstgerichte technologieën. Deze aftrek bedraagt 13,5%.
Deze veranderingen bieden nieuwe kansen voor bedrijven om te profiteren van fiscale voordelen bij hun investeringen, mits zij tijdig hun plannen afstemmen op de nieuwe regelgeving. Zo kan het bv. interessant zijn om bepaalde investeringen nog voor 01/01/2025 te doen, bv. voor octrooien en groene investeringen, die nu nog kunnen genieten van 15,50%, en vanaf 2025 onder de 13,50% zullen vallen. Voor de investeringen die onder het thematisch spoor zullen vallen, is het interessanter om te wachten tot in 2025, tenzij ze vallen onder de nieuwe uitsluitingsgrond.
De huidige percentages (investeringen gedaan ten laatste op 31/12/2024) zijn de volgende:
Je merkt dat deze materie toch wel enige complexiteit kent en dat het moment van investering bepalend kan zijn voor de hoogte van je aftrek. Ben je van plan om in de nabije toekomst te investeren? Voor advies op maat, contacteer ons via legal@konsilanto.be.
© Hugo Andries
Persoonlijk advies?
Contacteer onze ondernemersbegeleider Hugo Andries
+32 15 57 00 55
legal@konsilanto.be
De laatste nieuwtjes
Btw-update januari 2025
Met ingang van 1 januari 2025 worden er tal van wijzigingen doorgevoerd in het btw-regime. Deze veranderingen hebben betrekking op zowel de indiening van btw-aangiftes, de betaling van de btw als ook op de procedures voor teruggave en mogelijke sancties. Sommige nieuwigheden treden onmiddellijk in werking, terwijl andere pas later in 2025 van kracht worden. Dit artikel geeft een overzicht van de belangrijkste veranderingen. [Lees verder]
Een warm hart voor Rozemarijn, Mobile School en Het Gouden Hart
We sluiten 2024 binnenkort af met een warm hart tijdens onze eindejaarsactie. Dit jaar geven we een warme steun aan VZW’s Rozemarijn, Mobile School en Het Gouden Hart. Drie goede doelen die een link hebben met onze kantoren en die we graag een duwtje in de rug geven in 2025. [Lees verder]