Human Resources
12 januari 2026

Nieuwe wetgeving rond arbeidsongeschiktheid: wat betekent dit vanaf 1 januari 2026?

Op 18 december 2025 keurde de Kamer van Volksvertegenwoordigers een nieuwe wet goed die het terug-naar-werkbeleid bij arbeidsongeschiktheid versterkt. Naast aanpassingen in de sociale zekerheid bevat deze wet ook een aantal belangrijke arbeidsrechtelijke wijzigingen die rechtstreeks impact hebben op werkgevers.

De meeste maatregelen treden in werking op 1 januari 2026. We zetten de belangrijkste wijzigingen voor je op een rij!

Vrijstelling ziekteattest wordt beperkt

Werknemers konden tot nu toe voor max. 3 dagen per kalenderjaar één ziektedag opnemen zonder een ziekteattest voor te leggen. Vanaf 2026 wordt dit beperkt naar max. 2 dagen per kalenderjaar.

Wist je dat werkgevers met minder dan 50 werknemers (telling op 01/01) kunnen afwijken van dit principe? Zij kunnen voor elke afwezigheid een ziekteattest opvragen. Belangrijk is dat deze afwijking expliciet is opgenomen in het arbeidsreglement.

Hervaltermijn gewaarborgd loon verlengd

Vanaf 1 januari 2026 wordt de hervaltermijn uitgebreid van 14 dagen naar 8 weken. Deze wijziging geldt zowel voor arbeiders als bedienden en is van toepassing op arbeidsongeschiktheden die starten vanaf 01/01/2026. Ook wanneer de eerste ziekteperiode plaatsvond in 2025 en het herval zich in 2026 voordoet, zijn de nieuwe regels van kracht.

Van herval is sprake wanneer een werknemer na een periode van arbeidsongeschiktheid het werk hervat en binnen 8 weken opnieuw arbeidsongeschikt wordt om dezelfde medische reden.

  • Is de periode van gewaarborgd loon nog niet volledig benut, dan wordt enkel het resterende saldo van deze periode uitbetaald. Er ontstaat geen nieuwe periode van gewaarborgd loon.

  • Is die periode al afgelopen, dan is er geen nieuw recht op gewaarborgd loon en valt de werknemer meteen terug op een uitkering via de mutualiteit.

Uitzonderingen blijven mogelijk:

  • Als de werknemer met een medisch attest aantoont dat het om een andere ziekte of een ander ongeval gaat.

Neutralisatie gewaarborgd loon bij gedeeltelijke werkhervatting

Met ingang van 1 januari 2026 wijzigen opnieuw de regels rond gewaarborgd loon bij progressieve werkhervatting. Wanneer een werknemer tijdens een periode van progressieve werkhervatting opnieuw volledig arbeidsongeschikt wordt, is de werkgever geen gewaarborgd loon meer verschuldigd. In dat geval ontvangt de werknemer voor alle ziekte-uren een uitkering via de mutualiteit.

Deze regeling geldt zowel voor arbeiders als bedienden en is van toepassing op volledige arbeidsongeschiktheden die starten vanaf 01/01/2026. Een lopende periode van gewaarborgd loon die begonnen is vóór deze datum, blijft verder lopen volgens de oude regels.

Ter herinnering (oude regels):

  • Tot en met 27/11/2022 was er geen recht op gewaarborgd loon bij volledige arbeidsongeschiktheid tijdens gedeeltelijke werkhervatting.

  • Van 28/11/2022 tot 31/12/2025 was de tussenkomst van de mutualiteit beperkt tot de eerste 20 weken van progressieve werkhervatting; nadien was gewaarborgd loon wel verschuldigd.

Snellere opstart procedure medische overmacht

De termijn van ononderbroken arbeidsongeschiktheid om de procedure medische overmacht te kunnen opstarten, wordt verkort van 9 naar 6 maanden.

Belangrijk:

  • De periode van 6 maanden wordt enkel onderbroken door een effectieve werkhervatting.

  • Die werkhervatting telt alleen als de werknemer niet opnieuw arbeidsongeschikt wordt binnen de 14 dagen.

Alle andere voorwaarden van de procedure blijven ongewijzigd.

Verplicht afwezigheidsbeleid in het arbeidsreglement

Een belangrijke nieuwigheid is de verplichte opname van een actief afwezigheidsbeleid in het arbeidsreglement.

Dit houdt in:

Het arbeidsreglement dient n.a.v. deze nieuwigheid aangepast te worden.

Solidariteitsbijdrage langdurige ziekte vanaf 2026

Vanaf 1 januari 2026 geldt voor ondernemingen met gemiddeld minstens 50 werknemers een nieuwe solidariteitsbijdrage bij langdurige arbeidsongeschiktheid. De bijdrage bedraagt 30% van de ziekte-uitkeringen tijdens de 2de en 3de maand arbeidsongeschiktheid en vervangt de vroegere responsabiliseringsbijdrage.

De RSZ berekent en int deze bijdragen automatisch. Voor de werknemer wijzigt er niets.

Heb jij nog een specifieke vraag? Laat het ons gerust weten via payroll@konsilanto.be!

De laatste nieuwtjes

Loonbonus CAO nr. 90: dat is slim belonen!

23/01/2026|

De grensbedragen voor de loonbonus volgens cao nr. 90 voor 2026 zijn bekend. Dat betekent dat werkgevers opnieuw duidelijkheid hebben over hoeveel ze hun medewerkers belastingvrij kunnen belonen. In dit artikel ontdek je tot welk maximumbedrag je in 2026 een loonbonus kan toekennen en waarom deze bonusformule zo interessant blijft. [Lees verder]

2026-01-23T10:48:01+01:00